Piyano Eğitimi

Piyano tuşlara bağlı çekiçlerin tellere vurması ile ses üreten, seksen sekiz tuştan oluşan bir enstrümandır. İlk piyano 1700'lü yıllarda İtalya, Floransa'da Bartolomeo Cristofori tarafından yapılmıştır. Cristofori'nin en büyük başarısı, piyanonun temel mekanik sorunu olan, çekicin tellere vurması anında sesin çekicin etkisi ile sönümlenmemesi ve çekicin çok çabuk bir şekilde tellerden ayrılarak notanın yeniden çalınabilmesi sorununa bir çözüm üretmesi oldu. Öldüğü 1732 yılına dek 20 civarında piyano üretti. Piyanonun günümüzdeki haline en çok yaklaştığı yıllar Beethoven’ın yaşamını sürdürdüğü yıllardır.

Enstrümanların gelişimleri uzun yıllar almıştır bu nedene bir müziği yorumlarken eserin yazıldığı dönem, bestecisinin müzikal yaklaşımı ve enstrümanın o dönemki teknik imkanları göz önünde bulundurularak yorumlanmalı. Ancak bu şekilde müziği anlayabilir ve yaşatabiliriz.

Piyano 7.5 oktavlık ses aralığına sahip olması nedeniyle bestecilerin kağıdı kalemidir. Opera literatüründen sonra en büyük literatüre sahip enstrüman piyanodur ve bu durum piyanoyu müzik tarihinde oldukça büyük bir yere koymaktadır.

Piyanoda iki elin birbirinden farklı eylemler sergilemesinin yanı sıra pedal kullanımını da gerektirdiğinden bedeni oldukça kompleks bir koordinasyonun içine sokmaktadır. Bu özelliği ile enstrüman zihin gelişimi ve sağlığı adına oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Bize mesaj gönderin

Size nasıl yardımcı olabileceğimiz hakkında sorularınız mı var? Bize bir e-posta gönderin, kısa süre içinde sizinle iletişime geçelim.

IMG_0792
öğrenci1
IMG_0773
IMG_0766
öğrenci3
IMG_0718